Faculty(Master's program)

DepartmentCoursesLaboratoriesName
Sustainable
Resource
Sciences
Agrobiology Plant Molecular Genetics and Breeding Katsuyuki Kakeda
Keita Suwabe
Crop Science Teruhisa Umezaki
Yuichi Nagaya
Horticultural Crop Physiology Shin Hiratsuka
Kazuyoshi Nada
Animal Production Hiroki Matsui
Tomomi Ban
Grassland and Animal Feed Production Makoto Kondo
Plant Medicine Susumu Takamatsu
Chiharu Nakashima
Insect Ecology Yoshihiro Yamada
Morio Tsukada
Vegetable Genomics and Breeding Hiroyuki Fukuoka
Katsunori Hatakeyama
Forest Resources and
Environmental Science
Forest Conservation Ecology Hiromitsu Kisanuki
Takeshi Torimaru
Forest Mycology Yosuke Matsuda
Soil Science and Plant Nutrition Takafumi Mizuno
Torrent and Hillside Conservation Technology Takashi Yamada
Forest Engineering Tomoaki Ishikawa
Akemi Itaya
Wood science and technology Naoyuki Suzuki
Takayuki Uchisako
Lignocellulose control science and technology Masamitsu Funaoka
Hiroshi Nonaka
International Regional
Resource Science
Sustainable Resource Economics Hiromi Tokuda
Farm Management and Rural Sociology Takeshi Hatano
Economic System of Bioresources Qingxiu Chang
Takahiro Matsui
Global Plant Resource Science Nobuhito Sekiya
Global Resource utilization Science Masakazu Goto
Environmental
Science and
Technology
Geosciences Atmosphere and Climate Dynamics Yoshihiro Tachibana
Ocean Climate Laboratory Yoshihiko Sekine
Fukuji Yamada
Sustainable Earth System Laboratory Tatsuhiko Sakamoto
Vadose Zone Hydrology Kunio Watanabe
Agricultural and Food Systems Takaharu Kameoka
Ryoei Ito
Water Environment and Natural Disasters Yasuhisa Kuzuha
Forest Planning for the Environment Naoto Matsumura
Naoko Matsuo
Applied Environmental Studies Ken Ohno
Nature and Coexistence
Yu Ichihara
Shin-ichi Seki
Touko Tanikawa
Environment Oriented
Information and
System Engineering
Environmental Information and Technology Kunio Sato
Takashi Fukushima
Productive Environment System Ho Jinyama
Mitsushi Yamashita
Environmental Control in Biology Katsusuke Murakami
Yoshinari Morio
Energy Utilization Engineering Xiu Lun Wang
Koji Kito
Rural and Environmental
Engineering
Applied Geomorphology Shigeko Haruyama
Soil Resources Engineering Toshinori Sakai
Water Resource Engineering Takamitsu Kajisa
Masaaki Kondo
Terrestrial Land and Water Engineering Hajime Narioka
Construction Materials and Environmental Works Satoru Ishiguro
Kenji Okajima
International Environment Conservation Zakaria Hossain
Soil Physics and Hydrology Nobuo Toride
Masaru Sakai
Life Sciences Biochemistry and
Biotechnology
Molecular and Cellular Biology Katsuzumi Okumura
Shin Ogata
Molecular Bioinformatics Akiyoshi Tanaka
Hideo Miyake
Biofunctional Chemistry Minoru Inagaki
Bioorganic Chemistry Hirotaka Katsuzaki
Bio-regulatory Chemistry Katsunori Teranishi
Bioinformation and Food Engineering Atsushi Hashimoto
Ken-ichiro Suehara
Food Chemistry Naoto Isono
Applied Microbiology Kazuo Sakka
Applied Mcrobial Genetics Tetsuya Kimura
Nutritional Chemistry Hayato Umekawa
Masahiro Nishio
Fermentation Biology Shuichi Karita
Marine Biotechnology Marine Biochemistry Wataru Miki
Makoto Kakinuma
Utilization of Aquatic Bioresources Yutaka Tamaru
Biophysical Science Tsuyoshi Okagaki
Atsushi Ooi
Muscle Biology Satoshi Kanoh
Daisuke Funabara
Marine Microbiology Satosh i Fukuzaki
Reiji Tanaka
Quality in Marine Products Takahiko Aoki
Marine Food Chemistry Toshiyuki Shibata
Marine biology Biological Oceanography Akira Ishikawa
Kazunori Taguchi
Fish Physiology Jun Kohbara
Taeko Miyazaki
Phycology Akira Kurashima
Shallow Sea Aquaculture Takao Yoshimatsu
Fish Diseases Tadashi Isshiki
Fish Stock Enhancement Motoi Yoshioka
Taiga Yodo
Marine Ecology Taeko Kimura
Aqua Genetics Akira Komaru
Molecular Ecology of Aquatic Animals Kouichi Kawamura
Fish Population Dynamics Yasushi Harada
Fisheries Ethology Yoshitaka Morikawa
Developmental and Metabolism Biology Kazuo Araki
Takeshi Yamamoto
Kouichi Okuzawa
Affiliated Facilities Administration Division Kii-Kuroshio Bio-regional Field Science Center Farm Station Hitoshi Okuda
Kiyoshi Nagasuga
Takashi Mishima
Forest Station Shinya Numamoto
Fisheries ResearchLaboratory Seishi Kimura
Training Ship Training Ship "SEISUI MARU" Yoichi Maekawa
Toru Nakamura
Karin Okada